Cikkek : A magassgot, a tisztasgot a versekkel tudtam elrni |
A magassgot, a tisztasgot a versekkel tudtam elrni
Glch Csaba 2010.08.08. 11:36
„A magassgot, a tisztasgot a versekkel tudtam elrni”
„Versek s arcok” cm sorozatunkban szombatonknt olyan ismert szemlyisgekkel beszlgetnk, akiknek letben meghatroz szerepet kapott egy-egy lrai alkots. A hten Nagy Lszl termszetvd mesl – sok ms mellett – arrl, miknt ihlette meg a kltket (is) szerelme, a Hansg, a vgtelen ndas rejtelmes vilga,
- Szmomra a kltszetet hossz ideig Arany Jnos, Tompa Mihly s Petfi Sndor jelentette. Mlyen hatottak rm, megragadtak bennem veretes kltemnyeik, megfogott az az elktelezett szeretet, amely szlfldjkhz, az ldott magyar tjhoz s nphez kttte ket. Sokszor s szvesen szavaltam mr kisgyermekknt is pldul Petfi Az alfld cm kltemnyt, ami nem csak irodalom, hanem lrai tjlers is egyben: „Felrplk ekkor gondolatban / Tl a fldn felhk kzelbe, / S mosolyogva nz rm a Duntl / A Tiszig nyl rna kpe. / Dlibbos g alatt kolompol / Kis-Kunsgnak szz kvr gulyja; / Delelskor hosszu gm ktnl / Szles vlyu ketts ga vrja.” Vagy a vers vge: „Szp vagy alfld, legalbb nekem szp! / Itt ringattk blcsm, itt szlettem / Itt boruljon rm a szemfdl, itt / Domborodjk a sr is flttem.” Ht nem gynyr a szerelmes fldrajznak ez a megnyilvnulsa! – idzte lelkesen az ismert vers sorait Nagy Lszl, majd hozztette: - n is gy vagyok Oslival, s az n szent falumat krllel hannyal, amely szmomra a mindennapokat s az nnepeket egytt jelenti. Meghatrozta ltemet, az irnyt, hogy merre menjek.
Nagy Lszl vallja, hogy mindegyik tjbl, legyen az alfld, hany, finoman felfel igyekv domb, vagy ppen morcos brc, sugrzik a szabadsg lelklete, az az er, amitl ember, az ember.
- A tj rezdlsei jra meg jra felhorgasztjk a krdst, ami az letnk fundamentuma: mi vgre vagyunk e fldn. Mi az, amit vnunk, fltennk kell? Mirt fontosak szmunkra a virgok, a fk, az gak kztt beszrd napsugarak? Ezekre a krdsekre nekem mindenkor a versek adtak mlt s igaz vlaszt. Vlaszt, ami semmivel sem ptolhat, ami megnyugtat, segt. Gyarl, a vilgban botladoz emberknt nekem a vers jelenti a mankt, amellyel mindig elbbre haladhatok. A verseknek ksznhetem a rcsodlkozst. prily Lajos jut eszembe errl, mikor hetven ves korban egy rdiriporter megkrdezte tle, hogy mi az amit nem rt el az letben, mi az amit mg szeretne. Erre a klt azt felelte: „mulni mg, amg lehet!”. Errl szlnak a gynyrbbnl gynyrbb versei is, errl az mulatrl: „A fn bolyongtatom tekintetem / s a fut fny is ppen arra tz. / Te szke folt, adj gygyulst nekem, / te srga-szke patakparti fz.”. Vagy ngy sora a lenykkrcsinrl: „Az est becsuk s egy fnyes kz kinyit, / mikor a nap felhtlen gre hg. / Beczem kelyhed rz bolyhait, / s tndve krdem: Llek vagy, virg?”. n is ezt szeretnm, csodlni mg, amg lehet ezt a szent katedrlist, a termszet templomt, a versek segtsgvel pedig mind teljesebben felfedezni sejtelmes rszleteit, meghallani a vlaszt. A fben, fban, fnyben rejtez Istent.
A Hansg szerelmese szmra klnleges lmnyt jelentett, amikor Harsnyi Lajos, az ismert katolikus papklt, a „pannon parnasszus” egyik jelesnek, az egykor Rbapatonn sajtos „szmzetsben” l plbnosnak a verseit felfedezte. Nagy Lszl elssorban az gondolatait klcsnzve meslt azoknak, akik az si tj, az illatos lpvidk, a susog ndas titkaira voltak kvncsiak, s a Hansgba ltogattak.
- Szellemisgnek egyik forrsa, szemlletnek pldakpe Assisi Szent Ferenc, a madaraknak, vadaknak prdikl szerzetes. Harsnyi Lajos nem csak ismerte, hanem lte is a tj lelklett. Szmomra az egyik legkedvesebb a Hvnak a ndak cm verse, ami a Ndas: n szerelmesem ciklusnak els darabja: „Illat-lelkkkel gy megsimogattak, / Hogy lelkemben most gnek a vdak. / Azta sehol sincsen maradsom: / Engem hazahvnak a ndak.”. Ez a vers azt zeni mindenkinek, hogy ott ahol l, mindenhol vannak ndak, mindenhol van illatos hany. Mindenhol van a megtart tjnak, az lmnyeket term anyafldnek egy-egy olyan rszlete, ami visszahv, megkt, meghatrozza az ember lett, ami hsget kvetel, mert kvetelhet magnak. Ezt a csodt, a Fert-tj varzst sugrozza Harsnyi egy msik verse, a Leila els levele Ivnnak is: „A ndirigk most rakjk a fszkk. / A hdok tli lmuk kialudtk. / Egy nagy himnusz az egsz Fert tja. / (rd meg: zengk-e nlatok az utck?) / Hs kk tkrn a Fert nagy viznek / Sirlyok szllnak, mint szp izenet. / Fehr szrnyuk szikrz a kk tkrben. / (rd meg: ragyog-e nagy, stt szemed?) / Htg Pn-spot veszek kezembe, / Ha j az est s lesem titkt a ndnak. / A nagy vrosba zennk ma nked: / Ivn, a ndak s n epedve – vrnak.”. Ht nem csodlatos! „Egy nagy himnusz az egsz Fert tja.”. Ennl tbbet nem lehet mondani errl a vidkrl. Harsnyi Lajos nagyon mly rzs ember volt, aki a csend birodalmban megtallta a kapcsolatot Isten s a ferti ndas kztt, rcsodlkozott, megrtette a teremtett vilg legparnyibb rszleteit is. Tudta, hogy ez a legnagyobb kincs, ettl gazdag az az ember, aki ezt a megszentelt tjat llekben birtokolja, ismeri, s nem a vilg romlott-mland blvnyaitl szdl meg.
Nagy Lszl sok-sok versajndkot kapott bartjtl, Bki Attila klttl is, aki szintn a Rbakz szvnek szltte s szmos alkalommal barangolta be vele az gerest.
- Egyik verse az ntsmajori mzeum faln is olvashat. Egytt jrtuk a hanyt, a Rpce-mentt, Attila nagyon jl ismeri ezt a vidket. Lelkileg sokat gyaraptott-gazdagtott engem. Folyton bennem muzsiklnak sorai: „Mikor szlftta szavakba kezd az ember, / krltte feketll a fld, / felh folykban a Schneeberg, / megjelennek benne az idket prget bkakirlysgok, / lidrces tzegtzek, / s a fld al fnytelenedett Kirly-t, / sszel a Hany Istk s az elkpzelt kapu.” Sokszor jrtunk a „folsok” helyn, ott ahol vonulskor, tavasszal s sszel a madarak meg-megllnak, reztk a kukoricatblban is az si zenetet, ott ahol megpihennek, azokon a helyeken, nem kt kilomterrel odbb, hanem vszzadok ta ugyanott, a szent terleteken. Ahogy elbjik a ndszl is, ott, ahol egybknt mr vtizedek ta bza terem, mert ahogy a hanyi emberek mondjk: emlkezik a tj.
Hogy mit jelent Nagy Lszlnak a vers? Ahogy mondja: ert, teremt energit, szabadsgot, amit szmra semmi ms nem tud adni.
- A magassgot a kltszet nlkl, mint haland ember, soha nem tudtam volna elrni. A csodt, ami mindig egy, mgis mindig ms. A felfedezst, ami nlkl res lenne minden pillanat. Akrmilyen helyzetben kell megoldst keresnem, akrmi szort, a vers mindenkor kapaszkodt jelent, mindig hitet ad. Veres Pter gondolatai is eszembe jutnak, aki szerint a bennnket krbevev mozaikkockkbl ll ssze a teljes kp, a haza kpe, amibe kapaszkodhatunk. A vilgot szerettem volna bejrni, ami szmomra lehetetlen. de a verseken keresztl a teljessg az enym lehetett.
Nagy Lszl szmra klns lmny mg Fekete Istvn, aki nem csak a balatoni ndasrl, hanem a Hansgban eltlttt nhny napjrl is rt. Igaz, ahogy tle megszokott, nem regnnyel, hanem egy verssel ajndkozta meg az utkort.
- A Ndas cm kltemnye egy hitvalls. gy hangzik: „Aludtl-e mr ndtet alatt, / lttad-e ott hogy kel fel a nap? / Hallgattad-e szlben hogy zsong a nd, / ha megrinti a virradat? / Ugye nem lttad, nem lttl semmit, / se ndirigt, se kcsagot, / se vadrck kk tkr szrnyt, / se vz mlyn reng csillagot. / Raktl-e tzet tavalyi ndbl? / Fstje simogatta-e arcodat? / Ha felkel a hold, / s a lidrcfny tncol az g alatt, / Lttl-e ezer szrcsafikt, / sz fszket a nagy vzen, / s hallgattad-e kds hajnalokon, / a vndormadr mit izen. / s ndi szna volt-e prnd, / milli bka muzsikd? / Imbolyg bagoly kedves bartod, / nyrson slt keszeg vacsord? / Frdtl-e mr csendben, s fnyben, / este, ha lobban a nma tz, / s a ndas felett tszll az lom, / s rd shajt lgyan a puha fz. / lmod, ha rzi milli ndszl / s tartja feletted az eget, / neked adja a csillagos bkt / s megcskolja a szvedet.”. Ilyenkor ismt Veres Pter visszhangzik bennem: „n nem mehetek el innen soha, sehova. Nekem nincs tlevelem, nincs bartom, milli srba ragadt paraszt a szomszdom, ezeknek sorsa az enym s az is marad rkk.”
keretbe:
Nagy Lszl 1944. december 22-n, a viharok viharn szletett. Osliban cseperedett fel, ahol az ltalnos iskolt is vgezte. Az tvenhatos, zrzavaros idben a vendglt iparban prblkozott tanulni, majd kenyrkeresettel. Elszr Kapuvr idegenforgalmnak npszerstsvel foglalkozott, mellette a kzgazdasgi technikum elvgzsvel a hagyomnyos vendgltsban vllalt meghatroz szerepet. Harminc vig vezetett termszetjr szakkrt Kapuvron, gyerekek nemzedkeinek adta t a kapott talentumot. Herman Ott nyomn, a gyakorlati termszetvdelem fell indult el maga is, indtott el msokat is, sokoldalan a tuds fel. Nevhez szmos elads, televzis szerepls fzdik. Harminc ves szolglat utn, a Fert-Hansg Nemzeti Park terleti felgyeljeknt ment nyugdjba.
|