87 ve rtk al a trianoni bkeszerzdst. Az anarchikus, tehetetlen Krolyi-fle korszakon s a kommn ncl tmeggyilkossgain pphogy tljutott, a magyarsgnak meghagyott csonka terleteken a polgri lt s a civilizci alapnormihoz val visszatrsen munklkod orszg megrendlten fogadta 1920-ban a dntst, mely ellen katonai er hjn, megszllt terletein idegen katonkkal nem sokat tehetett.
Magyarorszg, Eurpa 6. legnagyobb llama terlett az antant hatalmak szvetsgeseik moh terleti kvetelseit kielgt hatrmdostsok utn 325 411 ngyzetkilomterrl (Horvtorszggal egytt) 92 833 ngyzetkilomternyire cskkentettk.
A magyar delegci 1920. janur 7-n rkezett meg Prizsba. A kldttsget Apponyi Albert grf vezette, grf Bethlen Istvn s grf Teleki Pl ksretben. Janur 15-n Apponyi lehetsget kapott arra, hogy ismertesse a magyar llspontot. A grf tbb nyelven is prblkozott a konferencia tagjait meggyzni a Magyarorszgnak szabott felttelek igazsgtalan s esztelen voltrl, eredmnytelenl.
Romsics Ignc gy r az 1920. jnius 4-n bekvetkezett dikttumrl: A magyar kldttek dlutn negyed tkor rkeztek, a tbbiek nhny perccel korbban. A palota ragyog nagytermben gylekeztek, amelynek falait rzskkal tsztt fehr krpit bortotta, s rtkes kpek dsztettk. Kzpen patk alak asztal llt. Az asztalfn Millerand lt. Jobbra tle a francia delegtusok, balra Nagy-Britannia kpviseli foglaltak helyet. Ezutn kvetkeztek a tbbi llam kldttei. Amikor valamennyien elfoglaltk helyket, Millerand emelkedett szlsra. Rvid beszdet mondott, s felszltotta a magyar kldtteket a szerzds alrsra. Miutn a magyarok ellttk kzjegykkel az okmnyt, a tbbi nemzet kpviseli rtk al. Vgl rvid zrsz kvetkezett, amit ugyancsak Millerand mondott el. Mindez nem tartott tovbb negyedrnl.
A megcsonktott orszgbl a legnagyobb rsz Romninak jutott: 103 ezer ngyzetkilomter, a maradk Magyarorszgnl nagyobb terlet illette meg a hborban marginlis szerepet jtsz, a nagyhatalmak segtsge nlkl korbban terletszerzst mg csak meg sem ksrl keleti szomszdot. Erdly mellett a Partium sznmagyar terletei s kt gazdag vros, Nagyvrad s Arad is romn kzre kerlt. Csehszlovkia 63 ezer ngyzetkilomtert kapott, a mestersges dlszlv llam 21 ezer, Ausztria 4 ezer ngyzetkilomterrel gyarapodott Magyarorszg krra.
Magyarorszg 20,9 milli lakos orszg volt a hbor kitrsekor, a bkekts utn 7,98 milli embere maradt.
A tbb mint 80 ve feldolgozhatatlan terleti vesztesg (az orszg terletnek 72 szzalkt vettk el) kvetkeztben irdatlan csaps rte a mezgazdasgot s az ipart is: elveszett a bza termterletnek 55 szzalka, odalett az sszes sbnya, az ipari potencil 52 szzalka, a vasutak 58, a kiptett utak 64 szzalka. A hatroknl a szomszdok infrastrukturlis kvetelseit is figyelembe vettk, hisz pldul a hegyek s az Alfld tallkozsnl hzd vsrvrosokat s az azokat sszekt vastvonalat mindenhol elcsatoltk.
Az orszg akkor mg kpes volt mltsggal fogadni mindazt, melyet a trtnelem rmrt, ezt tkrzi a korabeli laptudsts:
„A budapesti templomokban megkondultak ma a harangok, a gyrtelepek megszlaltattk szirnikat, s a borongs szies levegben tovahmplyg szomor hanghullmok a nemzeti sszeomls fjdalmas gyszt jelentettk. Ma teht elszaktottk tlnk a ragyog magyar vrosokat: a kincses Kolozsvrt, a Rkcziak Kassjt, a koronz Pozsonyt, az iparkod Temesvrt, a vrtank vrost, Aradot s a tbbit mind, felnevelt kedves gyermekeinket, a drga, szp magyar centrumokat. A vros s az orszg nmn, mltsgteljesen, de komor daccal tntetett az erszakos bke ellen. Egsz Budapest a gysznnep hatsa alatt llott. A mulathelyek zrva voltak, a vonatok, a kocsik meglltak, s a munksok letettk a szerszmokat nhny percre ezen a fekete pnteken.”
Az utdllamok terletre 3,2 milli magyar kerlt. Eurpa nyugati felnek dntshozi cinikusan szemet hunytak a pldtlan helyzet fltt, hogy ennyi ember mrl holnapra idegen kzigazgats, idegen trvnyek hatlya al kerl, elvesztve az elemi lehetsgeket is nemzeti identitsnak megtartsra.
Trianon utn bizonythatan kettvlt a nemzet, mgpedig gy, ahogyan az megterveztetett: maradk magyarokra s elcsatoltakra. gy, mint a hviharban, a menedkhzban melegedõkre s a kint szorultakra – gy foglalta ssze a kialakult helyzet mig hat tanulsgait Duray Mikls, aki a napokban rt honlapjn a szomor vfordulrl. A bentiek – helyszke miatt vagy hitevesztettsgkben – marjk egymst, a kinnt rekedteket pedig a vihar tizedeli, meg az itt-ott rjuk csap farkashordk. Be, a tbbiek kz nem mehetnek, de az is lehet, hogy egyre kevsb kvnkoznak kzjk. Sem j hzat, sem hazt nem tudnak maguknak pteni.